Historie HFL

 
 

Na podzim roku 1992 založili studenti Textilní fakulty VŠST (nyní TU) v Liberci Maťo a Pésa Harcovskou fotbalovou ligu (dále jen HFL). V té době již na harcovských kolejích existovalo několik týmů, které se příležitostně utkávaly v přátelských zápasech, ale pravidelná soutěž, která by prověřila kvalitu týmů, chyběla. K mužstvům XAPATAN a ACG se postupně připojilo dalších dvanáct týmů (BACO SANTOS, 1. FC VIKTORKA WRATISLAV, LEMPL BOYS, KV BECHEREN, SIOUX DARDA, TLUČHOŘOVI, CH.D.O.s.r.o.,.....) a čtrnáctičlenná liga mohla odstartovat svůj první ročník. Brzy však nastaly finanční problémy a lize hrozil zánik. Do vedení soutěže vstoupila trojice Tonda Vancl, Bajnis a Poly, které se podařilo jarní část a tím i další ročníky zachránit. Vyřešily se majetkové problémy s hřištěm, které bylo do té doby Achillovou patou celé soutěže a liga dostala zcela jiný rámec. Prvním vítězem se stal plně profesionální tým FC BACO SANTOS, v jehož středu hráli nejlepší fotbalisté celé ligy. Ti byli do klubu přetaženi z ostatních týmů za vidinou lepších podmínek. Hráči BACO SANTOS předváděli líbivý fotbal, ale netěšili se příliš velkému diváckému zájmu a klub rok po svém triumfu zanikl.

Start druhého ročníku přilákal neuvěřitelný počet 30-ti týmů, které byly rozděleny do šesti základních skupin. Nejlepších šestnáct celků pak postoupilo do květnového play - off, jehož sítem prošla vítězně VIKTORKA WRATISLAV, sestavená ze současných i bývalých studentů tělocvikářů. Ve finálovém utkání porazila VIKTORKA před zraky 567 diváků NOTÁŘE 2:0.

Třetí ročník se odehrál za přibližně stejného zájmu hráčů i příznivců, a byl ve znamení obrovských překvapení. Vždyť do semifinále se probojovaly hned tři týmy, které se do play - off kvalifikovaly z baráže. A.N.R. ("absolventi nultého ročníku") po semifinálovém vítězství 2:0 nad GIGANTS porazili ve finále XAPATAN až na pokutové kopy, když v normální hrací době i po prodloužení byl výsledek 1:1. Tím byla odstartována slavná kapitola tohoto celku, neboť od tohoto ročníku se následující čtyři roky tým pokaždé probojoval mezi nejlepší čtyři celky a v letech 1997 a 1998 si připsal další dva ligové tituly.

V roce 1995 převzala vedení ligy sehraná dvojice Medvěd - Matěj, které se bohužel nepodařilo zastavicet pokles zájmu, který v té době ligu provázel. Po sérii dohadů a zápasových skandálů se vítězem stal celek TEXTIL HIPPOS, ale kromě úzké skupinky přátel o jejich úspěchu nikdo nevěděl. Po špatných zkušenostech z tohoto ročníku dlouho trvalo, než odstartoval další v pořadí pátý ročník HFL. Až v listopadu 1996 se rozhodlo o tom, že liga se bude hrát za účasti dvaceti týmů rozdělených do dvou skupin. O chod soutěže se starali Véna a Jarda, kterým se podařilo získat zpět zájem sportovní veřejnosti. Od tohoto ročníku začíná vycházet pravidelný týdeník Harcovský sport, který podrobně informuje o dění na harcovské škváře. Na jeho podkladě jsou od roku 1996 vyhodnocovány také individuální trofeje, které se udělují na slavnostním ceremoniálu po finálovém utkání v restauraci MENZA. V této době byl také uskutečněn pokus prezentovat HFL veřejnosti pomocí internetové stránky. Jak už bylo zmíněno, titul získalo podruhé mužstvo A.N.R. po finálovém vítězství nad TULIPÁNY 1:0 na penalty. Do následujícího ročníku se přihlásilo 24 týmů, které nejdříve bojovaly ve čtyřech skupinách dvoukolově. První čtyři týmy z každé skupiny postoupily do jarního play - off, ze kterého vyšel už potřetí vítězně celek A.N.R. Ve finále si A.N.R. do třetice vyzkoušeli pokutové kopy, tentokrát proti TORNÁDU, a po třetí z nich vyšli vítězně! (kompletní výsledky 1997/1998) Od ročníku 1996/97 se každoročně 1. května hraje Harcovský pohár, na který se sjíždějí hráči i mužstva z celé republiky a do kterého se kromě pravidelných účastníků HFL mohou přihlásit i libovolně sestavené týmy.

V roce 1998 vystřídal ve vedení soutěže Surin odstupujícího Vénu. Tradiční soutěž dostala řád, díky němuž jsou již výsledky podrobně zaznamenány na oficiální webové stránce HFL. Sedmý ročník zaslouženě vyhrál STS CHvojkovice Brod, když v dramatickém finálovém duelu přehrál Tornádo těsně 2:1. (kompletní výsledky 1998/1999)

O rok později se konečně radoval jeden ze dvou nejstarších účastníků ligy. Hráči KV Becherenu otočili během jediné minuty finálové utkání a v hektické atmosféře porazili do té doby nepřekonatelnou Legii Zkázy´99. (kompletní výsledky 1999/2000) Obě mužstva si v následující sezóně svá tažení vyřazovací částí zopakovala. Tentokrát se ze svého dosud jediného mistrovského titulu radovala Legie. (kompletní výsledky 2000/2001)
 

2001/2002 (kompletní výsledky 2001/2002)

V této sezóně končí éra škvárového plácku a HFL se přesouvá na nově vybudovanou umělku III.generace. V této premiérové sezóně získávají hráči KV Becheren druhý mistrovský titul. Následující rok 2002/2003 se mistrem stal tým FC B.M.H. (kompletní výsledky 2002/2003)

 

2003/2004 (kompletní výsledky 2003/2004)

Léta páně 2004 se ujímají vedení HFL čtyři studenti a kamarádi ze sportovního managementu Robin Durec, Lukáš Hofman, Štěpán Janda a Kuba Mertlík. Nutno podotknout, že na popud vedoucího katedry KTV Peadr Jidřicha Martince (zaštiťujícího celou soutěž) a bývalých organizátorů. Dá se říci, že konečné rozhodnutí dát se dohromady a převzít soutěž padlo v místním harcovském podniku u piva s velkým očekáváním a chutí do práce. Po několika hubených a skomírajících létech ligy, s ambicemi zvýšit úroveň ligy, počet týmů a nějakým způsobem podílet se na sportovním dění na Harcově, se rozjíždí ročník, který nepochybně nastartoval stoupající tendenci v úrovni ligy. Bylo nutné propracoval a pozměnit strukturu ligy, ke které napomohla změna systému na rozdělení týmů do skupin s následným postupem do nadstaveb (do které si každý tým nesl body ze zápasů, které odehrál s postupujícími do nadstavby) a konečného play off. Snaha byla především dostal ligu do podvědomí a tak se vylepují ve velkém upoutávací plakáty, rozjíždějí se nové webové stránky, o které se od počátku svědomitě staral Robin. Podařilo se najít silné sponzory, tímto dík náchodskému pivovaru Primátor a Svijany a restauraci Menza (majitel Robert Žitňan). Probíhá první rozlosování a zjištění, že se přihlásilo 36 týmů, což bylo samozřejmě nad očekávání a ve srovnání s minulými léty veliký posun vpřed. Podzim je ve znamení drobných změn v pravidlech a nutné potřebě dát vědět hráčům, že pánem na hřišti je rozhodčí a nikdo jiný. Dá se říci, že rozhodčí v podobě organizátorů si respekt sjednat umějí, což je samozřejmě značný přínos ke zkvalitnění a určitý posun dopředu. Podzim je odehrán bez problémů, kdy výkonnostně vyčnívají především týmy Sada Šablonek, FC B.M.H. a Hooray. Jaru kraloval KV Becheren v brance s téměř bezchybným Filipem Trešlem (který se též stal nejlepším gólmanem), ti také suverénně  získávají svůj již 3. titul v historii a stávají se tak nejúspěšnějším týmem ligy.
 

2004/2005 (kompletní výsledky 2004/2005)

Ročník 03/04 byl chválen samotnými hráči, což utvrdilo organizátory v pokračování ve vedení ligy. Snahou bylo samozřejmě stále ligu zkvalitňovat, k čemuž vedlo bezodkladné zvýšení příspěvků, sjednání lepších hracích časů (s pronajimatelem hřiště - KTV). Sjednané časy se posouvaly až do jednadvacáté hodiny večerní (díky umělému osvětlení hracích ploch), což bylo pozitivně kvitováno jak samotnými hráči, organizátory tak i fanoušky malé harcovské kopané. Důvod je na  snadě - každý má víc času, přeci jen přes den je škola, práce... To se ukázalo velice dobrým krokem k dalšímu růstu ligy. Následující ročník 04/05 byl již „obdarován" neuvěřitelnými 42 týmy! Liga začala po tradičním rozlosování konaném v hospodě Menza již koncem října, což se doposud nedařilo a s dalšími menšími úpravami v systému skupin a následných postupů nasazených týmů do nadstaveb. Rozhodcovských úloh se opět ujímá Hof, Jandis a Kuba, s výpomocí kvalifikovaného rozhodčího Mgr. Jirky Kříže.

Robin pracuje na rozpisech, doplňování výsledků, administrativě... Překvapením ligy jsou úplně nové týmy jako FC Hůkot a Kladiváři (oba vyhrávají své zákl. skupiny). Velikým překvapením jsou návštěvy zápasů týmu 1. FC Naschrot. Zde atmosféra připomíná opravdovou fotbalovou kulisu. I přes to, že Naschroti nepatří k favoritům, i tak znatelně přispěli pojetím i přístupem do historie ligy. Jejich fanoušci získali ocenění Nejlepších diváků HFL! V podzimní části stále kraluje KV Becheren, s přehledem postupuje do nadstavby s 19ti body, což nedosáhli např. ani ambiciózní FC Hooray (15b.). Velice nebezpečně se blížili ke KV také FK Okoti (18b.) a již zmiňovaní Kladiváři (16b.)

Jaro je již ve znamení tuhých bojů především ve strhující jízdě méně nápadných „popelářů" z AC Garbagemen. Ti se do finále probojovali přes nováčky z Kladivářů (4:1), ambiciózní Hooray (3:1),  Alzkaimers (1:0) a  ve finále se střetly s nováčkem FC Húkot. Ti se nenechali zaskočil ani loňským vítězen KV Becheren (1:0 p.) a následně velmi dobře hrajícími „sporťáky" z FC B.M.H. (1:0). Finále jim však hrubě nevyšlo a i díky čarovnému výkonu hráče, který si nechává říkat Štětka, došel AC Garbagemen pod vedením zkušeného obránce Martina Ptáčka k titulu po jasně zvládnutém zápase v poměru 5:0. Velmi kvalitní ročník to byl.
 

2005/2006 (kompletní výsledky 2005/2006)

Před začátkem tohoto ročníku se rozpadá původní čtveřice pořadatelů. Z nich zůstává jen Jandis (Štěpán Janda) a hof (Lukáš Hofman). K nim se po pečlivém výběru přidává kolega ze sportovního managementu a hráč týmu AC Garbagemen Martin Ptáček. Hlavní pořadatelská osa se tak zúžila, ale i přesto je zachována úroveň a díky dobrým kontaktům z předešlých sezón jsou pořadatelé schopni stále zajišťovat kvalitní rozhodcovskou činnost a vše co k vedení ligy samozřejmě patří. Ročník opět začíná velmi brzy a to 24. října. Liga se nám znovu rozrůstá až na 45 týmů  (opět nové historické maximum)! Ujišťujeme se, že se o nás ví a lidem se opravdu hrát chce a mají o ligu zájem. Vše je rozlosováno do 6 skupin, v každé jsou samozřejmě nasazené nejúspěšnější týmy z předchozí sezony. Je zajištěn další sponzor v podobě firmy, která vytvořila software Trefík, který výrazně usnadňuje plánování zápasů, zapisování výsledků, střelců, karet atd. V čele základních skupin se nám překvapivě usazuje FC Žito (22 b.), KV Becheren (19 b.) posílen o opory již nehrajících Šablonek, také známý Hooray (18 b.) a nově také téměř neznámý Rowdie Boys (oba 18 b.). Dalšími vítězi svých skupin jsou Highlanders (17 b.) a jedna z odnoží z bývalých FK Hůkot tým Next Please se 16 b. Držitelé titulu AC Garbagemen jsou druzí ve skupině A se 13 b. Historicky úspěšný rok to byl pro FC Naschrot, který šel do 14. ročníku se dvěma týmy a to s „S" a  „XXL". Neuvěřitelné výkony především „eska"(10 b.) málem posunuly tým do nadstavby, stačil by bod... Nadstavby ve svých skupinách vyhrávají Next Please (13 b.), Hooray (11 b.) a FK Okoti (10 b.). Svými výkony překvapuje Legie Zkázy. Právě Legie v semifinále poráží profesorským výkonem zkušený tým KV Becheren 3:0. AC Garbagemen prohrávají s Next Please (1:2) a tak hrají o třetí místo s KV. A jsou úspěšní, po herních neshodách a nedisciplinovanosti v týmu Becherenů vyhrávají 2:0 a získávají bronz. Finále je již opravdovým svátkem harcovského fotbalu, kdy po strhujícím zápase a výsledku 3:1 zvedají nad hlavu pohár pro nejlepší tým Harcova hráči Legie Zkázy pod vedením zkušeného Jardy Vyšohlída. V tomto ročníku se mimo jiné zaskvěl Raďas Beran z Becherenů, který vyhrál trofej pro nejlepšího střelce s 19ti góly a pohár pro nejlepšího gólmana uzmul Adam Černý z vítězné Legie. Nejlepším hráčem byl Jan Mačí z AC. Byl to další velmi vydařený ročník..
 

2006/2007 (kompletní výsledky 2006/2007)

Jubilejní 15. ročník HFL byl po fotbalové stránce asi nejkvalitnějším ze všech dosud odehraných. V průběhu sezony vykrystalizovalo pět, možná i šest aspirantů na ligový titul mezi nimiž nechyběli tradiční favorité Becheren, Garbagemen a Next please, ale i nováčkové FC UFO či Hoši od bobří řeky. Nejvíce sil a štěstí měli v play off bojích hráči AC Garbagemen, kteří tak získali druhý titul mistrů HFL ve své pětileté historii.
 

2007/2008 (kompletní výsledky 2007/2008)

Sezona 2007/2008 patřila fyzicky nejlépe připravenému mužstvu - Játro Team. Tento celek složený z party tělocvikářů měl ve svém středu jediného "fotbalistu", ale svou neutuchající bojovností a šílenou fyzičkou uštval všechny a všechno na co narazil. Za zmínku stojí i třetí místo mužstva Hooray, které se prezentovalo tradičně dobrým fotbalem a nebýt pro ně tradičně osudových penalt, mohli letos slavit double.


2008/2009 (kompletní výsledky 200 8/2009)

Ve svém sedmnáctém ročníku se musela HFL poprvé obejít bez trojnásobného vítěze mužstva KV Becheren. Klub ukončil po 16-ti letech svou ligovou činnost a již se bude účastnit pouze pohárových klání. V dlouhodobé soutěži si to o titul harcovského šampióna rozdali Hoši od Bobří řeky a Hooray. Ve finálovém duelu se z těsného vítězství 2:1 radovali Hoši od bobří řeky. Hooray si náladu vylepšili v Poháru HSA, kde obhájili loňské prvenství.
 

2009/2010 (kompletní výsledky 2009/2010)

2010/2011 (kompletní výsledky 2010/2011)

2011/2012 (kompletní výsledky 2011/2012)

2012/2013 (kompletní výsledky 2012/2013)

2013/2014 (kompletní výsledky 2013/2014)

Vítězem se stal tým ALL IN, který ve finále porazil nejtěsnějším výsledkem 2:1 tým FC Křupky, a připojil se tím ke dvěma nejúspěšnějším týmům HFL - A.N.R. a KV Becheren, které také vyhrály celkem 3x.

Na 3. místě se umístil tým FC Peltaven, který s přehledem vyhrál nad týmem "mladíků" z Youngsters v poměru 6:0 a získal tím bronz.

Nejlepším střelcem ročníku se stal Petr Mečíř z týmu FC Petlaven, nejlepším brankářem Tomáš Vymetal z FC Křupky a nejužitečnějším hráčem play-off Milan Bláha z ALL IN.

2014/2015 (kompletní výsledky 2014/2015)

Vítězem se stal, potřetí v řadě a celkově počtvrté, tým ALL IN, který ve finále porazil výsledkem 4:1 tým FuckCoolta TV. Tímto vítěztvím se tým ALL IN osamostatnil v čele historického pořadí vítězů HFL.
 
Na 3. místě se umístil tým Youngsters, který s přehledem vyhrál nad týmem FC Křupky v poměru 4:0 a získal tím bronz.
 
Nejlepším střelcem ročníku se stal Pavel Bernát z týmu ALL IN, který tuto trofej získal již potřetí. Cenu pro nejlepšího brankáře obhájil Tomáš Vymetal z FC Křupek a trofej pro nejužitečnějšího hráčem play-off získal Jan Maryško z týmu FuckCoolta TV.
 

2015/2016 (kompletní výsledky 2015/2016)

Vítězem se stal, počtvrté v řadě a celkově rekordně popáte, tým ALL IN, který ve finále porazil výsledkem 4:0 tým Youngsters. Tímto vítěztvím tým ALL IN zvýraznil svůj náskok v čele historického pořadí vítězů HFL.
 
Na 3. místě se umístil tým FC Spirytus 96%, který vyhrál nad týmem Hobiti v poměru 6:1 a získal tím bronz.
 
Nejlepšími střelci ročníku se stali Pavel Bernát z týmu ALL IN, který tuto trofej získal již počtvrté, Oscar Preisler z týmu Hobiti a Jan Calta  z týmu FuckCoolta TV. Cenu pro nejlepšího brankáře získal Pavel Martin z ALL IN a trofej pro nejužitečnějšího hráčem play-off Jan Mečíř z týmu Hobiti.
 

2016/2017 (kompletní výsledky 2016/2017)

Vítězem se stal poprvé v historii tým PIVO PROSTEAM složený převážně ze studentů Erasmu, který ve finále porazil výsledkem 2:1 tým FC Křupky až po pokutových kopech. Stalo se tak vůbec poprvé, kdy o celkovém vítězi musely rozhodnout až penalty.
 
Na 3. místě se umístil tým FuckCOOLta TV, který vyhrál nad týmem Pobřeží Kocoviny v poměru 5:1 a získal tím bronz.
 
Nejlepšími střelcem ročníku se stal Jan Mečíř z týmu Youngsters. Cenu pro nejlepšího brankáře si vychytal Tomáš Vymetal z FC Křupek a trofej pro nejužitečnějšího hráčem play-off získal Jose Mariano Sáez Moreno z týmu PIVO PROSTEAM.
 

2017/2018 (kompletní výsledky 2017/2018)

Vítězem se stal poprvé tým "mladíků" z Youngsters, který ve finále porazil těsným výsledkem 3:2 tým PIVO
 
Na 3. místě se umístil tým FuckCOOLta TV, který s přehledem vyhrál nad týmem Bizoni v poměru 6:0 a získal tím bronz.
 
Nejlepším střelcem ročníku se stal Jan Mečíř z týmu Youngsters, který tuto trofej dokázal obhájit a získat ji již podruhé. Cenu pro nejlepšího brankáře obhájil Tomáš Vymetal z PIVO a trofej pro nejužitečnějšího hráčem play-off získal Jan Mitáč z týmu PIVO.

 

Vyhledávání

© 2014 Všechna práva vyhrazena.